לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

שיח הריבונות - המרכזי בזירה הפוליטית

צילום: מירי צחי

בזירה הפוליטית-מדינית גועש שיח הריבונות. מנהיגי הימין מתחייבים לו ובשמאל מבטיחים מאבק.

חזון החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון ממשיך לתפוס מקום מרכזי בשיח הפוליטי בישראל. הרעיון שעד לא מכבר איש לא עסק בו הפך לתכנית המדינית-פוליטית שכולם דנים בה.
 
בליכוד, מפלגת השלטון, חזון הריבונות הוא אחת הסוגיות המרכזיות בהן דנים שני המתמודדים על כהונת היו"ר ומועמדה לכהונת ראש הממשלה, ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו, והשר לשעבר גדעון סער.
 
כזכור, ראש הממשלה טען לאורך שבועות המו"מ הקואליציוני עם כחול לבן כי הוא דורש לכהן כראש ממשלה לפחות בחמשת חודשיה הראשונים של הקדנציה הבאה על מנת שיוכל להשלים את המהלך שאותו הבטיח טרם הבחירות הקודמות, מהלך הריבונות על בקעת הירדן. לאחר שיושלם מהלך זה, אמר נתניהו, יוכל יו"ר 'כחול לבן' להחליף אותו במסגרת הסכם הרוטציה.
 
מנגד גם הטוען לכתר הנהגת הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, מבהיר כי בכוונתו לקדם באופן מעשי את רעיון החלת הריבונות על מרחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון, רעיון בו הוא דוגל ועליו הוא מדבר רבות בשנים האחרונות. סער מזכיר כי החלת הריבונות על מרחבי ההתישיבות תואמת את החלטת מרכז הליכוד כפי שהתקבלה בהצבעה פה אחד לפני כשנתיים.
 
סוגית הריבונות מעסיקה גם את השמאל הישראלי. חבר הכנסת יאיר גולן, איש מפלגת השמאל 'המחנה הדמוקרטי', טען כי הוא רואה לעצמו כיעד פוליטי מרכזי וכמשימת חייו את בלימת יישום חזון הריבונות. "הדבר היחיד שמגדיר אנשי שמאל היום הוא מניעת הסיפוח", אמר בראיון לרדיו 103FM.
 
בתנועת הריבונות מקפידים שלא להביע עמדה במחלוקת הפנימית בליכוד, אך מציינים בשביעות רצון את התבטאויותיהם של נתניהו וסער המביעות מחוייבות לחזון הריבונות. עם זאת מציינים בתנועה כי הגיעה העת לעבור מהצהרות למעשים, ולצד ההבנה שהעם דורש ריבונות על מנהיגי הליכוד ומחנה הימין להוביל את המהלך בפועל.

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מזכירות את עמדתם הנחרצת של משפטנים בכירים הקובעים כי גם בידיה של ממשלת מעבר סמכות ברורה לבצע מהלכים כדוגמת החלת ריבונות. "הנהגת הימין יכולה, אם רק תרצה, לחולל רגע היסטורי בתולדות העם היהודי, ולא לאבד את שעת הכושר המדינית שנקרתה בדרכה".

 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

17-12-2019

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
חוטובלי: חופש הצבעה על הריבונות – קו אדום
מערכת ריבונות
03-04-2020
ריבונות - כתב עת מדיני
​אוהבי ארץ ישראל הישמרו - לא לתכנית טראמפ
יהודית קצובר ונדיה מטר
02-04-2020
​אמירתנו העקרונית והנצחית צריכה להישמע: ארץ ישראל כולה שייכת לעם ישראל ולו לבדו! כן לריבונות ציונית אמתית
ריבונות - כתב עת מדיני
​מאות בני נוער לשר לוין: אל תוותר על ריבונות בקווי יסוד הממשלה
מערכת ריבונות
01-04-2020
מאות מחברי תנועת 'נוער הריבונות' חתמו על פנייה פומבית ליו"ר צוות המו"מ של הליכוד ובה קריאה לקבע את החלת הריבונות בקווי היסוד של הממשלה הבאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות: ריבונות בקווי יסוד הממשלה
מערכת ריבונות
30-03-2020
תנועת הריבונות קוראת לראש הממשלה, לצוות המו"מ מטעמו ולשרי הממשלה לראות בחזון הריבונות על יהודה ושומרון קווי בסיס מחייבים לקראת הצטרפות מפלגות נוספות לממשלה.
ריבונות - כתב עת מדיני
​תנועת הריבונות מציגה: שאלות ידע למתווכח המתחיל
מערכת ריבונות
27-03-2020
תנועת הריבונות ממשיכה את פעילותה על אף הסגר הכללי. במיזם ה'וכחנומטר' קוראת התנועה לבני נוער הצמאים לידע היסטורי ולאומי להצטרף לשורותיה.
ריבונות - כתב עת מדיני
המצה והמרור בצינוק של נתן שרנסקי
מערכת ריבונות
27-03-2020
בימי הבידוד והסגר ולקראת חג הפסח המתקרב מספר השר לשעבר נתן שרנסקי בהרצאה מקוונת מיוחדת על ליל הסדר בצינוק ועל החיבור המתמשך לעם ישראל גם בכלא הסובייטי.
ריבונות - כתב עת מדיני
עידכון פעילות בעת הקורונה
מערכת ריבונות
17-03-2020
מכתב ופנייה כוללת מראשי תנועת הריבונות בעקבות ההתמודדות עם נגיף הקורונה
ריבונות - כתב עת מדיני
הערכה וחיזוק מנוער הריבונות להאוזר והנדל
מערכת ריבונות
11-03-2020
נציגים מטעם תנועת נוער הריבונות הגיעו לבתיהם של חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר ובידיהם משלוחי מנות כהוקרה והערכה על עמידתם בלחץ הפוליטי למען ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
כביש הריבונות - עובדות בשטח ותודעה
מערכת ריבונות
09-03-2020
ברכות לשר בנט עם אישור "כביש הריבונות" המאפשר רצף בניה בין מעלה אדומים לירושלים: הגדרת הכביש ככביש ריבונות מחזקת את תודעת הריבונות לצד קביעת העובדות.
ריבונות - כתב עת מדיני
'מפת טראמפ חמורה ממפת אוסלו'
מערכת ריבונות
01-03-2020
מתכנן הערים ומראשוני המתיישבים בשומרון, אברהם שבות, מנתח את מפת תכנית טראמפ לעומת מפת אוסלו וקובע: מפת טראמפ חמורה יותר.