לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

שיח הריבונות - המרכזי בזירה הפוליטית

צילום: מירי צחי

בזירה הפוליטית-מדינית גועש שיח הריבונות. מנהיגי הימין מתחייבים לו ובשמאל מבטיחים מאבק.

חזון החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון ממשיך לתפוס מקום מרכזי בשיח הפוליטי בישראל. הרעיון שעד לא מכבר איש לא עסק בו הפך לתכנית המדינית-פוליטית שכולם דנים בה.
 
בליכוד, מפלגת השלטון, חזון הריבונות הוא אחת הסוגיות המרכזיות בהן דנים שני המתמודדים על כהונת היו"ר ומועמדה לכהונת ראש הממשלה, ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו, והשר לשעבר גדעון סער.
 
כזכור, ראש הממשלה טען לאורך שבועות המו"מ הקואליציוני עם כחול לבן כי הוא דורש לכהן כראש ממשלה לפחות בחמשת חודשיה הראשונים של הקדנציה הבאה על מנת שיוכל להשלים את המהלך שאותו הבטיח טרם הבחירות הקודמות, מהלך הריבונות על בקעת הירדן. לאחר שיושלם מהלך זה, אמר נתניהו, יוכל יו"ר 'כחול לבן' להחליף אותו במסגרת הסכם הרוטציה.
 
מנגד גם הטוען לכתר הנהגת הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, מבהיר כי בכוונתו לקדם באופן מעשי את רעיון החלת הריבונות על מרחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון, רעיון בו הוא דוגל ועליו הוא מדבר רבות בשנים האחרונות. סער מזכיר כי החלת הריבונות על מרחבי ההתישיבות תואמת את החלטת מרכז הליכוד כפי שהתקבלה בהצבעה פה אחד לפני כשנתיים.
 
סוגית הריבונות מעסיקה גם את השמאל הישראלי. חבר הכנסת יאיר גולן, איש מפלגת השמאל 'המחנה הדמוקרטי', טען כי הוא רואה לעצמו כיעד פוליטי מרכזי וכמשימת חייו את בלימת יישום חזון הריבונות. "הדבר היחיד שמגדיר אנשי שמאל היום הוא מניעת הסיפוח", אמר בראיון לרדיו 103FM.
 
בתנועת הריבונות מקפידים שלא להביע עמדה במחלוקת הפנימית בליכוד, אך מציינים בשביעות רצון את התבטאויותיהם של נתניהו וסער המביעות מחוייבות לחזון הריבונות. עם זאת מציינים בתנועה כי הגיעה העת לעבור מהצהרות למעשים, ולצד ההבנה שהעם דורש ריבונות על מנהיגי הליכוד ומחנה הימין להוביל את המהלך בפועל.

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מזכירות את עמדתם הנחרצת של משפטנים בכירים הקובעים כי גם בידיה של ממשלת מעבר סמכות ברורה לבצע מהלכים כדוגמת החלת ריבונות. "הנהגת הימין יכולה, אם רק תרצה, לחולל רגע היסטורי בתולדות העם היהודי, ולא לאבד את שעת הכושר המדינית שנקרתה בדרכה".

 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

17-12-2019

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 14
מערכת ריבונות
09-07-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 14 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
'לא נסכים, לא עקרונית ולא מעשית, לישות זרה בארצנו'
מערכת ריבונות
07-07-2020
הרב אליעזר ולדמן דוחה כל תכנית מדינית הכוללת הקפאת התיישבות ובוודאי הכרה בישות מדינית זרה בארץ ישראל: לא להפסיק לדחוף את ההנהגה להחלת ריבונות, אך ללא קשר לטראמפ, בכך נבהיר שאין כאן כל שטח כבוש אלא שיבה לנחלת אבותינו.
ריבונות - כתב עת מדיני
'לא לוקחים סוכריה עם הרעל שבתוכה'
מערכת ריבונות
07-07-2020
תכנית טראמפ היא שבר ערכי. אין עם המוסר את ארצו לזרים. בנוסף תוביל התכנית לסיכום פרס-ערפאת לפיו הישובים לכאורה לא יפגעו אך בפועל ייובשו עד שיינטשו. בני קצובר משוכנע: אווילות ותמימות מאחורי התמיכה בתכנית.
ריבונות - כתב עת מדיני
אלף בני נוער לראש הממשלה: ריבונות ללא מדינה פלשתינית
מערכת ריבונות
06-07-2020
לראש הממשלה תוגש עצומה עליה חתמו אלף בני נוער מכל רחבי הארץ בקריאה להחלת ריבונות ולמנוע הקמת מדינה פלשתינית.
ריבונות - כתב עת מדיני
'החמאס ביקש לקלל ונמצא מברך'
מערכת ריבונות
05-07-2020
רחלי פרנקל באירוע לציון 6 שנים לחטיפת שלושת הבנים ולהקמת השמורה לזכרם: איבדנו בנים שלא יסולאו בפז, אך החמאס לא קילל כי העם הזה מחובר למקור הברכה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות לנתניהו: עמוד איתן בעד ריבונות ונגד מדינה פלשתינית!
מערכת ריבונות
02-07-2020
תנועת הריבונות בקמפיין חיזוק לראש הממשלה: נתניהו מצוי בצבת של לחצים מבית ומחוץ. על הימין לעמוד מאחוריו ולקרוא לו לעמוד איתן לצידה של ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
לא סומכים על שמועות, קוראים את מסמך התכנית
יהודית קצובר ונדיה מטר
01-07-2020
קידום מואץ של הקמת מדינה פלשתינית בלב הארץ, השוואה לא מוסרית בין ישראל לאויב הערבי, חלוקת ירושלים, הקפאת ובידוד ישובים ועוד. המוקשים הפזורים בטקסט תכנית טראמפ. קראנו והזדעזענו
ריבונות - כתב עת מדיני
המסמכים הבינלאומיים מוכיחים: רק לישראל זכויות ביו"ש
מערכת ריבונות
30-06-2020
פרופ' אברהם ציון קובע לאחר שחקר את המעמד המשפטי בינלאומי של יו"ש: כל המסמכים ההיסטוריים-משפטיים מלמדים שרק לישראל זכויות לאומיות ביו"ש.
ריבונות - כתב עת מדיני
'לוודא שהתכנית לא כוללת צעדים בלתי הפיכים או פוגעניים להתיישבות'
מערכת ריבונות
30-06-2020
הרב חיים דרוקמן רואה בהחלת ריבונות, גם אם כרגע היא עדיין חלקית, תיקון עוול היסטורי, אך מזהיר מצעדים בלתי הפיכים בכיוון ההפוך.
ריבונות - כתב עת מדיני
'ריבונות כן, וללא קשר לאמריקאים ולערבים'
מערכת ריבונות
30-06-2020
ח"כ שיר מהליכוד: אם התכנית מחייבת הכרה במדינה פלשתינית לא אהיה היחידה שאתנגד. רוב הליכוד לא ייתן לכך יד. מדובר בעקירה בפועל של 25 ישובים.